Zana'nın milletvekilliği düşürüldü

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği, “devamsızlık” gerekçesiyle düşürüldü.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan oylamada Zana’nın aralıksız olarak 212 birleşime katılmadığı ve devamsızlığı düşürme  gerekçesi olarak gösterildi. TBMM Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı’nın yönettiği oturumda düşürme kararı alındı. Önce HDP’li Zana’nın birinci yasama yılı ile ikinci yasama yılı 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Anayasa’nın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı nedeniyle Anayasa’nın 84. ve İçtüzüğün 138. maddeleri uyarınca gerekli değerlendirmenin yapılması için Başkanlık Divanı’nın kararı ve TBMM Başkanlığı tezkeresi ile Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon raporunun oylamasının yapılacağını duyurdu.

Ardından elektronik oylama  yapıldı. Leyla Zana’nın milletvekilliği, Meclis İçtüzüğü gereği üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276’nın üzerinde oyu ile düşürüldü. Oylamaya 324 milletvekili katılırken, oylamada 302 kabul, 22 ret oyu verildi.
 
Ağrı’dan 26. Dönem Milletvekili seçilen Leyla Zana’nın TBMM’de yaptığı yemini kabul edilmemişti. Zana, 1991 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti çatısı altında Meclis’e girdikten sonra 1994 yılında dokunulmazlıkları kaldırılıp, polis araçlarıyla zorla Meclis’ten çıkarılan isimlerden biri olmuştu.
11 Ocak 2018 21:33
DİĞER HABERLER