YSK'dan Maltepe kararı: Oylar kaldığı yerden sayılacak

14 Nisan Pazar akşamı Maltepe 1'inci ve 2'nci seçim kurullarının "oy sayımının durdurulması" yönünde verdiği karar Yüksek Seçim Kurulu tarafından kaldırıldı. YSK'nın aldığı kararla birlikte Maltepe'de 500 sandığın yeniden sayılma kararı durduruldu. Sadece kalan 146 sandık sayılacak. Şu ana kadar yapılan oy sayımı da geçerli kabul edilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Maltepe ilçe seçim kurullarının tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Kalan sandıkların sayımı devam edecek. 

YSK kararına göre Maltepe'de şu ana kadar yapılan sayımlar geçerli olacak.

146 SANDIK KALDI

YSK'nın aldığı kararla birlikte Maltepe'de 500 sandığın yeniden sayılma kararı durduruldu. Sadece kalan 146 sandık sayılacak.

YENİ SAYIM KURULU OLUŞTURMA YETKİSİ 

Maltepe İlçe Seçim Kurulu'na yeni sayım kurulu oluşturma yetkisi de verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul'un Maltepe ilçesindeki oy sayımının durdurulmasına itiraz etmişti. YSK o itirazı karara bağladı. 

KALAN SANDIKLARIN SAYIMI DEVAM EDECEK

YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Bu karara göre, kalan sandıkların sayımı devam edecek.

CHP, MALTEPE KARARINA İTİRAZ ETMİŞTİ

CHP, İstanbul Maltepe 1'inci ve 2'nci ilçe seçim kurullarının bugüne kadar terminallerde yapılan tüm sayımların iptali yönündeki kararına itiraz etmişti.

Dilekçede, ilçe seçim kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararının hukuken yanlış olduğu belirtilmişti.

YSK'YA KENDİ KARARINI HATIRLATTI

Seçim sonrası alınan yeniden sayım kararlarına karşı CHP'nin yaptığı itirazın, YSK tarafından "Sayımların başlamış olması ve sayım başlayan yerlerde maddi gerçekliğin ortaya çıkıyor olması" sebebiyle reddedildiğine işaret edilen dilekçede, YSK'nın ayrıca, "Sayımların bir an önce tamamlanması için gerekli tedbirlerin alınması"nı ilçe seçim kurulundan istediği kaydedilmişti.

15 Nisan 2019 16:03
DİĞER HABERLER