Gül'den AYM açıklaması

Abdullah Gül, gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluluklarının sonlandırılması ile ilgili olarak AYM'nin kararına katıldığını belirtti. Gül, polemiğe girmek istemediğini de ekledi.
Son dönemdeki açıklamaları ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin tepkisini çeken 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün cuma namazı çıkışında gündeme dair mesajlar verdi.

Son dönemdeki tartışmalarla ilgili “Polemiğe girmek istemiyorum” diyen Gül, dün AYM’nin gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluklarında hak ihlali olduğu kararına destek verdi. Gül, “Gazetecilerin yargılanmasının tutuksuz olmasının doğru olduğu kanaatimi her zaman söyledim” dedi.

OHAL’E ELEŞTİRİ

11’inci Cumhurbaşkanı, bir buçuk yıldan uzun süredir yürürlükte olan ve yeniden uzatılması gündemde olan OHAL’i de eleştirdi. Abdullah Gül, “OHAL’in son defa Meclis’e sevk edildiği kanaatindeyim. İnşallah son kez uzatılır” dedi. Gül sözlerini, “Tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesi, ekonomi, dış ilişkiler itibarıyla çok doğru olacağına inanıyorum. Çok olağanüstü bir dönem yaşadı Türkiye, kontrol altına almak için gerekliydi ama artık her şeyin normalleştirilmesi Türkiye için çok büyük iyilik olur” şeklinde sürdürdü.
12 Ocak 2018 16:08
DİĞER HABERLER