AP'den Kosova'ya ağır 'adam kaçırma' uyarısı

30 AP Milletvekili, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay’a mektup yazarak, hukuksuz kaçırma süreci konusunda eleştirilerini sıraladı.

Kosova polisi tarafından nisan ayı başında kaçırıldıktan sonra MİT’e teslim edilen ve Türkiye’ye iadeleri sağlanan 5 öğretmen ile bir doktor İstanbul’da tutuklanarak cezaevine konuldu. Tüm çağrılara rağmen iadeyi engellemeyen Kosova yönetimi, Avrupa Parlementosu (AP) tarafından uyarıldı. 30 AP Milletvekili, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay’a mektup yazarak, hukuksuz kaçırma süreci konusunda eleştirilerini sıraladı.


 
Tutuklama, gözaltı veya iade ile ilgili keyfi prosedürlerin Avrupa Birliği ilkelerinin ihlali anlamına geldiğinin hatırlatıldığı mektupta, ‘Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri olarak, Avrupa ilke ve standartlarına uygun olarak tüm yargı prosedürlerine tam olarak saygı duymanızı istiyoruz.’ denildi.

İşte o mektup:

Ekselansları Hashim Thaçi Kosova Cumhurbaşkanı

Ekselansları Ramuş Haradinay Kosova Başbakanı

Nisan ayı başında, Kosova’da Gülen hareketiyle bağlantısı olduğu iddiasıyla altı Türk vatandaşının gözaltına alındığını ve Türkiye’ye sınır dışı edildiğini öğrendik. Oturma izinleri herhangi bir yasal prosedür olmaksızın iptal edilmiş ve hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı olarak herhangi bir yargılama olmaksızın ya da avukatları ile herhangi bir temasta bulunulmaksızın sınır dışı edilmişlerdir. Bu vahim olayları şiddetle eleştiriyoruz.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kosova’dan Türkiye’ye daha fazla insanın iade edileceği yönündeki duyurusu hakkında yeni uyarılar aldık. Kosova AB’ye katılım sürecinin bir parçası olduğundan, Avrupa standartlarına uygun davranmalıdır. Hukukun üstünlüğü Avrupa Birliği’nin temel ilkesidir. Ülkelerin temel insanlık onurunu korumak için kurulmuş ve medeniyetimiz tarafından yüzyıllar boyunca onaylanmış uluslararası sözleşmelere ve protokollere saygılı, ahlaki ve yasal olarak bağlı olduğunu tümüyle unutmuş olmalarından dolayı endişe duyuyoruz. İddia edilen siyasi bağlantılarına dayanarak insanları iade eden anlayıştan ziyade herkesi kucaklayıcı bir toplum için çabalamalıyız.

Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri olarak, Avrupa ilke ve standartlarına uygun olarak tüm yargı prosedürlerine tam olarak saygı duymanızı istiyoruz. Yerelde Kosovalı yetkililer tarafından alınan tüm uygulamalar, hukukun üstünlüğüne tam anlamıyla sahip olmalı ve evrensel insan hakları ve temel özgürlüklere saygıyı teşvik etmelidir. Tutuklama, gözaltı veya iade ile ilgili keyfi prosedürler bu ilkeleri ihlal etmektedir.

Kosova makamlarının, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda güçlü bir duruş sergileyeceğine ve Türkiye’nin sistematik olarak uyguladığı baskılara boyun eğmeyeceğine güveniyoruz.

Saygılarımızla,

 

Mr Igor Šoltes MEP

Ms Rebecca Harms MEP

Ms Lucy Anderson MEP
Mr Petras Austrevicius MEP
Mr Fabio Massimo Castaldo MEP
Ms Nessa Childers MEP
Mr Kostas Chrysogonos MEP
Ms Tanja Fajon MEP
Mr Luke Ming Flanagan MEP
Mr Takis Hadjigeorgiou, MEP
Mr Wajid Khan MEP
Ms Merja Kyllönen MEP
Ms Patricia Lalonde MEP
Ms Monica Macovei MEP
Mr Lukas Mandl MEP
Ms Martina Michels MEP
Mr Tonino Picula MEP
Mr Georgi Pirinski MEP
Ms Sofia Sakorafa MEP
Ms Judith Sargentini MEP
Mr Jordi Solé MEP
Ms Barbara Spinelli MEP
Ms Ruza Tomašic MEP
Ms Helga Trüpel MEP
Mr Ivo Vajgl MEP
Ms Bodil Valero MEP
Ms Marie Christine Vergiat MEP
Ms Julie Ward MEP
Mr Thomas Waitz MEP


16 Nisan 2018 22:07
DİĞER HABERLER